Jdi na obsah Jdi na menu
 


HUDBU BALIJCI ZBOŽŇUJÍ

4. 9. 2010

 

Gamelan – hudba na Bali
 
Celý život Balijců rozradostňují a zpestřují hudba a tanec. Každá balijská vesnice má svůj vlastní orchestr a tanečníky. V žádném případě však mezi nimi nenajdete žádné profesionály. Být hráčem orchestru je pouze výsadou mužů a každý z nich vykonává tuto profesi po své práci. Proto je pochopitelné, že Gamelan – národní muziku, domorodci zkoušejí vždy po západu slunce. Slovo gamelan je původně jávským označením pro nástroj z bronzu. Koncerty, ale i nácviky se nejčastěji odehrávají v balé bajnar – otevřeném pavilonu, obydlích nebo chrámech.
Měl jsem možnostslyšet dva orchestry Gong kabar a Geleman tawa tawa sarong tengkok. V obou případech byly orchestry odlišné svým hudebním výrazem. Jedno však společné mají:Hudebníci při produkci sedí na zemi na zkřížených nohách. Tancuje se naboso a především tanečnice mnoho vyjadřují gesty svých paží, dlaněmi a prsty. Důležitou funkci při výrazovém tanci mají oči, především jejich pohled. Proto si je tanečnice výrazně líčí, aby se zraky diváků soustředily především na ně. Jenom bych podotknul, že líčení očí balijských žen by ani nemuselo být, protože všechny je mají velmi výrazné i bez toho malování. Už v nadcházejícím příspěvku si něco o tamních ženách, ale nejen o nich povíme.
Umění ovládat nástroje a tanec se tady dědí po předcích. Z generace na generaci. To všechno se promítá do zvukomalebnosti jednotlivých skladeb, které orchestr produkuje. Ten se skládá až z pětadvaceti hráčů na různé nástroje. Nejčastěji bývají zastoupeny bubny, činely, sady naladěných gongů, ale i flétny. Balijci svoje nástroje odlévají z bronzu. Hotové odlitky pak zasadí do morušového dřeva, které pomalují červenou barvou a pro získání zvonivého zvuku je zdobí tak zvaným zlatým listem. Právě zlatý list dokáže vytvořit chvějící se a úžasně zvonivý tón, který můžete slyšet pouze na místě produkce, třeba v pohodlí hotelu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář