Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cejlon nebo Srí Lanka

 

 

 

 PERLA V INDICKÉM OCEÁNU
 
Srí Lanka,nebo také Cejlon – tropický ostrov,kterému se nejen u nás doma,ale i po celém světě stále říká oběma jmény leží v Indickém oceáně pod Indií,od které jej dělí Palkův průliv,přes který se táhne řetězec malých korálových útesů s názvem Adamův most.
Je o něco menší než Česká republika, zato počtem obyvatel nás převyšuje téměř dvakrát.
V úvodu ještě malinko jazykového poučení. Ano ostrov kde jsem byl se správně jmenuje CEJLON a na něm se nachází Demokratická socialistická republika ŠRÍ LANKA.
Jenže podle Ministerstva zahraničních věcí a Pravidel čs. pravopisu to je SRÍ LANKA a přeloženo to znamená „ZÁŘIVÁ ZEMĚ“.
Starořečtí zeměpisci nazývali ostrov TEPROBANÉ, Arabové SERENDIB a až Portugalci v roce 1505, jej změnili na název CEILAO,z toho na holandské ZEYLAN a na britské CEYLON.
Starého názvu Cejlon se země zbavila v roce 1972.
Ostrov, který naštěstí není přesycen náporem masové turistiky, jako například Chorvatsko, Špa­nělsko, Egypt či Tunis, je ostrovem voňavého koření, aromatického čaje,bujné vegetace, vzácných kamenů, úžasně milých lidí s fascinujícím míšením odlišných kultur a historií i úchvatným mořským pobřežím.Je to dokonalé exotické místo na světě.
Z pohledu Evropana je Srí Lanka náboženským mišmašem. V barvitém náboženském složení, tu potkáte buddhisty, muslimy, hinduisty i křesťany.
V závěru roku 2004 zasadila příroda tomuto třpytícímu se ostrovu obrovskou ránu. Lidé tu prožívali jednu z největších tragédií své dlouholeté historie. Ničivá vlna tsunami zabíjela nejen v Indonésií, In­dií, Thajsku,Ma­lajsií, ale i tady.
Po Indonésií kde přišlo o život téměř sto jednatřicet tisíc lidí, byl tento ostrov druhým nejhůře postiženým místem. Zahynulo tu více jak pětatřicet tisíc lidí.
Při našem pobytu jsme se přesvědčili, že možnosti poznání tohoto pohádkového ostrova, jsou takřka nevyčerpatelné.
Jaká vlastně je Srí Lanka o které se říká, že je nejkrásnější ostrov světa?
Jak se žije na ostrově, kde Srí Lanská armáda bojuje od roku 1983 protiv separatistickému hnutí Tygři osvobození tamilského Ílamu, při které už zahynulo na sedmdesát tisíc lidí?
Jaká je země,kde tito „tygři“ páchají sebevražedné útoky,terorizují nevinné lidi při kterých jich řada umírá?
Jaká je země buddhismu, slonů a vůní čaje,čím to,že tento malý ostrov v Indickém oceánu stále přitahuje nové a nové návštěvníky?
V několika cestopisech a příspěvcích se vám jí budu snažit přiblížit a popsat, tak jak jsem jí poznal po čas třináctidenním pobytu spolu se svými přáteli, partou, kterou jsem si sám vytvořil.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář